TIME: 0.0014123190194368362

Kwarc dymny w biżuterii


Kwarc dymny, zwany również zadymionym lub brązowym, to odmiana kwarcu barwy bladobeżowej, brązowej do niemal czarnej. Występuje zwykle w formie dużych, dobrze wykształconych kryształów. W starożytności ozdabiano nim ubrania i przedmioty kultu. Obecnie z powodzeniem wykorzystywany w jubilerstwie. Najbardziej cenione są okazy bardzo czyste, równomiernie przyciemnione o zabarwieniu bladobrązowym, brązowym.

Kwarc dymny ze względu na wielkość poddawany jest szlifowi brylantowemu lub schodkowemu, co pozwala uzyskać okazałe klejnoty o ciekawych kształtach. ARENART FOREVER oferuje złote pierścionki z kwarcem dymnym liczącym nawet 3,94 karata. Duży kamień to efektowna ozdoba dłoni, przyciąga wzrok, dodaje pewności siebie. Pięknie komponuje się również z innymi kamieniami naturalnymi. W kolekcji Dubai kwarc połączyliśmy z ametystem, kwarcem, morganitem, czy niebieskim topazem.

Złoty naszyjnik z kwarcem dymnym lub zawieszka do łańcuszka z kwarcem dymnym cieszą się dużą popularnością od wielu lat i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Są ponadczasowe, dyskretne, pięknie podkreślają odcień opalonej skóry, ale również tej jasnej. Wystarczy dobrać odpowiedni kolor kwarcu: ciemny do oliwkowej karnacji, a bladobeżowy do porcelanowej. Złote kolczyki z kwarcem dymnym doskonale sprawdzą się na wieczorne wyjścia, z nimi każda kobieta poczuje się królową nocy.

Kwarc dymny jest dość wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Ale podobnie jak inne kamienie naturalne źle znosi długotrwałą ekspozycję na światło. Najlepiej przechowywać go w szkatułce lub woreczkach. Osoby wierzące w moc natury, cenią kwarc dymny za ogromną energię, moc oczyszczania oraz uziemiania. Według niektórych neutralizuje pole magnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektryczne.